1. stopnia Roczne deklaracje PIT – którą musisz wypełnić?
Gdy przychodzi czas rozliczeń z fiskusem, wielu Polaków zastanawia się, jaki PIT powinni wypełnić. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy cztery najpopularniejsze rodzaje PIT-ów.
PIT-37 (umowa o pracę lub cywilnoprawna, emeryci i renciści)
PIT-37 to najpopularniejszy PIT. Najprościej mówiąc, jest on skierowany do podatników, za których zaliczki na podatek dochodowy odprowadzają pracodawcy lub organ rentowy. Pracodawca (płatnik) ma obowiązek w terminie wypłacać wynagrodzenia pracownikom i przekazywać składki właściwym urzędom skarbowym. Do wypełnienia PIT-37 pracownik musi otrzymać od pracodawcy (lub pracodawców) PIT-11 z wszystkimi wyszczególnionymi kwotami, o które pomniejszył on wynagrodzenie brutto. Niektórzy pracownicy nie mogą rozliczyć się przez PIT-37. Przykładem może być sytuacja, gdy małżeństwo chce rozliczyć się razem, lecz jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. W tym przypadku osoba zatrudniona u pracodawcy musi skorzystać z PIT-36.
PIT dla przedsiębiorcy: PIT-36, PIT-36L, PIT-28
Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy rodzaje PIT-ów. Wybór PIT-a zależy m.in. od wysokości rocznych dochodów i kosztów ich osiągnięcia. Wybór odpowiedniego PIT-a zawsze dobrze skonsultować z doświadczonym biurem rachunkowym. Osoby rozliczające się wg skali podatkowej wybierają PIT-36. Należność wyliczana jest na podstawie skali podatkowej, wynoszącej od 1 października 2019 roku 17% lub 32%. Skalę roczną ujednolicono do 17,5%. Dochody do 85 528 zł są opodatkowane stawką 17%, a nadwyżka – stawką 32%. Przedsiębiorca, wybierając ten PIT, może korzystać z większości ulg i odliczeń. Osoby, które zdecydował się na rozliczenie liniowe, powinny wybrać PIT-36L. Jest ono bardziej opłacalne, dla tych, których roczne dochody przekraczają 85 528 zł. Rozliczenie liniowe ma wysokość 19% bez względu na wysokość dochodów. PIT-36L nie można jednak rozliczyć razem z małżonkiem i ująć w nim ulgi prorodzinnej. Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się liniowo, muszą zgłosić ten fakt do właściwego urzędu skarbowego. Podatnicy, którzy osiągają dochody przy niskich kosztach własnych, rozliczają się zazwyczaj tzw. ryczałtem ewidencjonowanym i wybierają PIT-28. Płacą oni wtedy podatek wysokości od 2%-20% (w zależności od rodzaju działalności) od wartości przychodu. Nie mogą jednak oni rozliczyć kosztów uzyskania przychodu.