Czym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR)?
KPiR to ewidencja księgowa (czyli tak zwana część składowa rachunkowości), która umożliwia przedstawienie danych operacji gospodarczych w uproszczonej, schematycznej formie. Dowiedzmy się więcej na temat podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wszystko, co warto wiedzieć o KPiR
Podatkowa księga przychodów i rozchodów może być prowadzona przez spółki jawne, cywilne i partnerskie oraz osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (te muszą osiągać przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a przy tym wybraną przez nie formą opodatkowania przychodu powinien być podatek liniowy lub zasady ogólne). W przypadku gdy przychody netto danej spółki lub osoby fizycznej przekroczą równowartość dwóch milionów euro w polskim złotym, to podmioty zobowiązane są do prowadzenia pełnych ksiąg, a nich ich uproszczonych wersji. Przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów warto skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego, co ułatwi nam codzienne zarządzanie przedsiębiorstwem.
KPiR to prosta i jasna forma, która pozwala na rozliczanie się firmy z urzędem skarbowym. Księgujemy w niej wszystkie wydatki oraz przychody przedsiębiorstwa. Do księgi przychodów i rozchodów wpisujemy:
- koszty prac badawczo-rozwojowych,
- zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych,
- przychody,
- wydatki, które wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Rozpoczęcie prowadzenia KPiR
Księga przychodów i rozchodów przeznaczona jest głównie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie wykazują jeszcze zbyt dużego zysku (ten mierzony jest w skali roku obrotowego). KPiR można prowadzić w dwóch formach: tradycyjnej i elektronicznej. Jeśli mamy taką możliwość i zdecydujemy się na prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, to należy:
- założyć ją na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej lub na dzień 1 stycznia,
- o fakcie założenia KPiR należy powiadomić urząd skarbowy w przeciągu 20 dni od jej powstania,
- w przypadku spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej każdy ze wspólników zobowiązany jest do poinformowania o prowadzeniu takiej ewidencji księgowej naczelnika urzędu skarbowego przypisanego do miejsca swojego zamieszkania.