Rozliczenie podatkowe małżonków a własna działalność gospodarcza
Przychody z działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu. W grę wchodzi tu podatek dochodowy od osób prawnych – będzie tak m.in. przy spółkach kapitałowych, a więc spółce z o.o. lub akcyjnej – albo podatek dochodowy od osób fizycznych, płacony przez przedsiębiorców działających jednoosobowo czy wspólników spółek osobowych. W większości przypadków dokonywaniem rozliczeń zajmuje się wybrane biuro rachunkowe. W warszawskim Wawrze usługi księgowe oferuje firma Zarządzanie Biznes Finanse. Niezależnie od źródła uzyskiwanych dochodów, konieczne będzie też dokonanie rozliczenia rocznego. Przekonajmy się, czy prowadząc działalność, można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
Dlaczego warto rozliczać się wraz z małżonkiem?
Wspólne rozliczanie się z fiskusem z podatku dochodowego może być dla małżonków niezwykle korzystne, zarówno ze względu na wysokość kwoty wolnej, jak i możliwość obniżenia stawki przez „zmieszczenie się” w niższym progu po rozbiciu zarobków na dwie osoby. Niestety wspólne rozliczenia nie zawsze okażą się możliwe. Stanie się tak choćby wówczas, gdy jedna z osób prowadzi działalność gospodarczą.
Kiedy można się rozliczyć razem z małżonkiem, prowadząc firmę?
Rozliczenie razem z małżonkiem będzie możliwe, gdy przedsiębiorca płaci podatek według skali podatkowej. Z opcji tej nie można natomiast skorzystać w przypadku podatku liniowego. Wspólne rozliczenie nie będzie też możliwe, jeżeli wybraną formą rozliczeń jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wspólne opodatkowanie dochodów rocznych będzie też niedostępne dla osób, które są opodatkowane kartą podatkową. Warto też pamiętać, że warunkami złożenia zeznania podatkowego wraz z małżonkiem będzie istnienie wspólności majątkowej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok.