Zamknięcie działalności gospodarczej - o czym musisz wiedzieć?
Zakładając firmę musiałeś załatwić kilka istotnych formalności, podobnie jest przy jej zamykaniu. Przedsiębiorca musi wówczas dopełnić określonych obowiązków. Z pewnością nie można ot tak, z dani na dzień przestać świadczyć usługi czy sprzedawać towary oraz przestać się rozliczać i opłacać składki. Musisz odpowiednio zgłosić zamknięcie działalności. Sprawdź również, jakie masz obowiązku względem US i ZUS.
Skuteczne zamknięcie działalności gospodarczej
Pierwszym obowiązkiem, gdy chcesz zamknąć firmę jest złożenie w CEIDG wniosku o wykreślenie w terminie 7 dni od faktycznego zaprzestania działalności. Jeśli korzystasz z usług księgowych, będziesz mógł liczyć na profesjonalną pomoc z dopełnieniem wszelkich niezbędnych formalności. Wniosek taki można złożyć online, osobiście w urzędzie gminy lub miasta lub wysłać pocztą. Wykreślenie nastąpi w dniu, gdy wniosek dotrze do urzędu, jeśli wyślesz go elektronicznie to w tym samym dniu. Ze strony CEIDG można pobrać zaświadczenie o zamknięciu działalności.
CEIDG automatycznie przesyła informacje o wykreśleniu firmy do urzędu skarbowego, ZUS lub KRUS i GUS. W związku z tym nie musisz tych instytucji dodatkowo informować o tym, że zamknąłeś firmę. Wyjątek stanowią podatnicy rozliczający się na podstawie karty podatkowej, którzy niezależnie od informacji z CEIDG muszą złożyć w urzędzie skarbowym PIT-16Z, który stanowi ich swoiste oświadczenie o zakończeniu działalności.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Jeśli prowadzenie działalności wiązało się z konieczności posiadania zezwoleń, koncesji, czy licencji, o to jej zamknięciu zostanie również poinformowany organ lub urząd, który prowadzi listę takich działalności. Jak widać nie ma wielu formalności związanych z zamknięciem działalności gospodarczej. W większości przypadków wystarczy złożenie jednego wniosku. Warto jednak również pamiętać, że musimy mieć odpowiednio opłacone składki do ZUS i podatki. Nie powinny występować żadne zaległości w tej kwestii, wówczas bez trudu zamkniemy firmę.
Czytaj także: Kto może ogłosić upadłość konsumencką?